Viseće mostove u Srbiji niko nije kontrolisao dok se jedan takav nije srušio u Ovčar Banji. Od 70 koliko ih ima u Srbiji, njih 14 je za rušenje, a 43 za ozbiljnu sanaciju. Međutim, meštani ih i dalje koriste, jer nemaju drugo rešenje da pređu reku. Ministarstvo građevine, osim što je postavilo table na kojima piše da nisu za upotrebu, nije ništa drugo preduzelo.
Prilikom pucanja i rušenja mosta u Ovčar Banji poginule su dve žene, a njih deset je povređeno. Kao da su mnogi tek tada shvatili koliko su viseći mostovi opasni. Decenijama ih niko nije kontrolisao, a meštani su ih sami krpili.
Uvek se može desiti ono najgore. Da neka od ovih zateznih sajli pukne. Da dođe do kidanja nekih sidrišta koji drže osnovu mosta. Pripremiti tehničku dokumentaciju tamo gde su neophodni mostovi, a ostale zatvoriti i srušiti. Desiće se situacija kao u Ovčar Banji, kaže za N1 arhitekta Vasko Nikolov.
U Kraljevu ima najviše visećih mostova koji nisu za upotrebu. Od deset, čak njih sedam je preko Ibra. I samo jedan koji nema tablu za zabranu prelaska.
Jedini viseći most koji je na teritoriji Kraljeva bezbedan za upotrebu jeste onaj u Mataruškoj Banji. Ali, iako ima građevinsku, nema upotrebnu dozvolu. Pa je zato čak i taj, inače najmlađi viseći most, pod znakom pitanja.
Viseći most preko Zapadne Morave u blizini nekadašnje fabrike Magnohrom nije za upotrebu. Ali, tabla na kojoj to piše, kao i… – nastavi sa čitanjem…
Izvor informacije i fotografije:
Preuzeto sa https://n1info.rs/
Datum objave: 2024-02-10 08:00:35